Jak funguje zavlažování pomocí rozstřikovačů/
rozprašovačů/fontán

Ať už zaléváte trávník nebo hospodaříte na zahradě, je důležité využívat vodu efektivně. To je důvod, proč se zavlažování pomocí mikro rozstřikovačů stalo tak populární. S tímto systémem získávají plodiny vodu, kterou potřebují, maximálně efektivním způsobem.
 
Mezi různými typy zavlažovacích systémů s postřikovačem je mikro rozstřikovač tím správným nástrojem pro tuto práci. Zavlažování pomocí rozstřikovačů/rozprašovačů je metoda řízené aplikace vody, která je podobná dešťovým srážkám. Voda je distribuována prostřednictvím sítě, která se může skládat z čerpadel, ventilů, potrubí a rozprašovačů. 

Detailní informace

Srovnání s kapkovou závlahou

Ve srovnání s kapkovou závlahou je závlaha mikro rozstřikovačem vnímána jako méně schopná nebo účinná metoda. Tento systém je však chytrý a účinný způsob, jak efektivně rozptýlit velké objemy vody. Tento nízkotlakový systém, který využívá střední až nízké objemy zavlažování, je vhodný pro sezónní a vysoce hodnotné plodiny.

Při správném řízení můžete zvýšit výnosy a zároveň snížit spotřebu vody, hnojiv a práce. Je ideální pro zavlažování nepravidelně tvarovaných nebo svažitých ploch. Zavlažování mikro rozstřikovačem umožňuje jak lokální, tak celoplošné zavlažování.

Další rozdíl oproti kapkové závlaze spočívá v tom, že dokáže zavlažit větší plochu, je tak vhodný pro větší keře a keřové skupiny, zavlažování ve sklenících, okrasných školkách, pěstebnách, pro zalévání menších travnatých ploch, skupin okrasných záhonů, skalek atd. 

Bez práce nejsou koláče

Pro správnou funkčnost je důležité tento systém pravidelně kontrolovat, jestli se nezanesl nečistotami a také kontrolovat na plochách, které pomocí rozstřikovačů zaléváme, úrovně vlhkosti v různých hloubkách.

K tomu vám může posloužit senzor vlhkosti AQRP002 nebo AQRP011. Ten vám řekne, zda oblast dostává příliš mnoho nebo příliš málo vody. Díky tomu, že většina mikro rozstřikovačů má možnost regulace, je pak jednoduché upravit objem vody. 

Výběr správného rozstřikovače

Zde je 5 věci, na které byste při výběru vhodného rozstřikovače měli brát zřetel.

1. Ujistěte se, že průtok rozstřikovače odpovídá infiltrační kapacitě půdy. U těžší půdy je nejlepší držet se nižších průtoků.

2. Vybírejte správný průtok vody s ohledem na zavlažovací plochu a rostliny. Pokud zavlažujete menší plochy jsou vhodnější fontány a rozprašovače.

3. Hmyz vnikající do trysky může zabránit správnému otáčení vašeho mikro rozstřikovače, proto je vhodné jej pravidelně kontrolovat.

4. U vysoce hodnotných plodin je velmi důležité, aby byla voda aplikována rovnoměrně a ve stejném množství. Proto se důrazně doporučuje použití mikro postřikovače se spojkami, které mají regulátor tlaku  AQS002, AQS001). Tyto regulátory se postarají o to, aby byly všechny vaše rostliny zavlažovány rovnoměrně.

5. Pro větší plochy je vhodnější použít rotační rozstřikovače.
 

Ilustrační video

Rozstřikovač

Rozstřikovač

Produkty Aquanax najdete u našich partnerů

Položte nám dotaz

Tel / Email

+420 725 325 271
info@satomar.cz
www.aquanax.cz

Firma / Company

Satomar, s.r.o.
IČ/ID: 29201586
DIČ/VAT: CZ29201586

Adresa / Address

Karlova 37
614 00 Brno
Česká Republika